Demetlika: Labinština rekla izričito NE ugljenu!
Lokalna vlast će pozvati Vladu RH na odgovornost prema građanima
LABIN - „Ako je uspio referendum o ulasku u Europsku uniju na koji je izašlo 43 posto građana i referendum o ustavnoj definiciji braka s izlaznošću od 37,9 posto, onda je uspio i referendum o ugljenu kao energentu u Plominu III s 37 posto izašlih građana“, izjavio je gradonačelnik Grada Labina Tulio Demetlika na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Gradonačelnik Demetlika zajedno sa načelnicima labinskih općina osvrnuo se na rezultate savjetodavnog referenduma, na kojem je izlaznost bila manja od 50 posto kazavši:
- Uputiti ćemo Gradskim odnosno općinskim vijećima na usvajanje Odluku o očitovanju kojom ćemo pozvati Vladu Republike Hrvatske, Sabor RH kao i potencijalne investitore da uvaže iskazanu volju građana Labinštine da sačuvaju zdrave životne uvjete, zdravu prirodu i zdrav okoliš, napomenuo je gradonačelnik Demetlika.
Na rezultate savjetodavnog referenduma za područje Labinštine o energentu trećeg bloka TE Plomin III, na koji se prošle nedjelje odazvalo 36,6 posto birača, a njih 94,2 posto glasalo je protiv ugljena, no Vlada Republike Hrvatske pokušava negirati rezultate koristeći izgovor kako je izlaznost bila manja od 50 posto.
Gradonačelnik Labina Tulio Demetlika, načelnici općina Sveta Nedjelja i Raša, Gianvlado Klarić i Glorija Paliska Bolterstein te predsjednik Općinskog vijeća Kršana Zdravko Vidak ustvrdili su da je referendum uspio, bez obzira što se odazvalo manje od 50 posto građana s pravom glasa.
Spomenuo je nekoliko važnih referenduma na kojima je izlaznost bila manja od 50 posto, ali je ipak priznata volja građana.
- Na referendume o pristupanju Europskoj uniji, kao i referendumu o definiciji braka izašlo je manje od 50 posto građana, no ipak su to bili važeći referendumi. Jedino je sad potrebno da na birališta izađe više od 50 posto građana. Zar ne bi trebao biti isti kriterij za sve referendume?, ustvrdio je gradonačelnik Demetlika.
Načelnici općina Labinštine i gradonačelnik Grada Labina suglasni su da je ključni razlog za malu izlaznost taj što su termoelektrane već tu i što je Vlada slala poruke da će se Plomin III na ugljen graditi bez obzira na volju stanovnika Labinštine, napomenuvši:
- Obmanjivali su javnost da je već sve gotovo, što nije istina, nadalje nije ishodovana građevinska dozvola, nije potpisan ugovor s investitorom, ne zna se točno cijena investicije, a i puno ostalog je upitno, napomenuo je Demetlika.
Gradonačelnik Grada Labina osvrnuo se i na izjave koje dolaze iz HEP-a, izjavivši:
- Netočnim izjavama pokušavaju umanjiti značaj provedenog referenduma negirajući činjenice da se ovom investicijom umanjuje i obezvrjeđuje vrijednost ovog prostora. Na to troše novac građana, a HEP je javna tvrtka te se dobit ne bi smjela trošiti na PR službe već u korist svih građana, zaključio je gradonačelnik Grada Labina Tulio Demetlika.