IDS Labinštine: Neka konačno država upita svoje građane da li je strateški interes važniji od zdravlja ljudi
Jedinstveni stav Labinštine uoči referenduma o TE Plomin III
LABIN - "Na ovom referendumu građani Labinštine, imaju dvostruku važnost, jer oni glasaju i za cijelu Istru, pa i Primorsko goransku županiju. Zato ih pozivamo neka izađu na referendum u što većem broju, jer je svaki glas bitan" istaknuli su predstavnici IDS-a Labinštine na jučer održanoj konferenciji za novinare uoči referenduma o TE Plomin III.
Na konferenciji su govorili predsjednici podružnica IDS-a Labina Dolores Sorić, Raše Danijel Fonović, Svete Nedelje Patricio Načinović, te Silvano Fable, član podružnice Kršana i Zoran Rajković član predsjedništva IDS-a Labinštine te predsjednik Savjeta Tulio Demetlika.
Poručili su da se "u nedjelju na Labinštini događa praznik demokracije, što jedan referendum svakako jeste. Građani će konačno imati pravo izjašnjavanja, žele li u našem okruženju nešto što im se nameće, a to je Plomin C na ugljen."
- Neka konačno država profunkcionira kao pravna, te upita svoje građane, da li je strateški interes, važniji od zdravlja ljudi. Neka uvaži volju građana. Na ovom referendumu građani Labinštine, imaju dvostruku važnost, jer oni glasaju i za cijelu Istru, pa i Primorsko goransku županiju. Zato ih pozivamo neka izađu na referendum u što većem broju, jer je svaki glas bitan, a onaj tko ne izađe, računa se kao daje dao svoj glas za Plomin III na ugljen, rekli su predstavnici Zajednice podružnica IDS-a Labinštine.
Napomenuli su kako je nakon svih raspoloživih pravnih mogućnosti oko poštivanja prostornog plana Istarske županije, pokrenuta inicijativa za raspisivanje savjetodavnog referenduma oko energenta za predloženu TE Plomin III, kojeg su podržale sve političke opcije, odnosno predstavnička tijela Labinštine.
- Građani će time ostvariti svoje demokratsko pravo izjašnjavanja o ovom važnom projektu koji se izravno tiče života u našoj zajednici. Samim prisustvom termoelektrana u našem prostoru, startno je limitiran održiv razvoj naše zajednice tim više što se projektom HEP-a predlaže dodatna termoelektrana jačine 500 MW koja bi za energent koristila uvozni ugljen.
Dodali su da bi sa zatvaranjem Istarskih ugljenokopa i skorim gašenjem prve termoelektrane trebao završiti dio povijesti vezan uz ugljen te se okrenuti drugim energentima poput plina i obnovljivih izvora energije.
- Okruženi različitim dimnjacima za nas i našu djecu želimo maksimalno očuvati okoliš uz kvalitetan zrak kojeg udišemo. Naglasili su kako je nedjeljni referendum prilika da građani iskažu svoj stav. Ne treba nasjedati porukama kako je ovo samo savjetodavni referendum koji ne obvezuje - ovo je zapravo više od toga, ovo je naša poruka, zaključili su predstavnici IDS-a Labinštine.
Foto: 5portal.hr