Demetlika: Država nam nameće nešto što u našoj korti ne želimo
Protiv izgradnje TE Plomin III na ugljen
LABIN - "Šanse da spriječimo izgradnju TE Plomin na ugljen bit će veće ukoliko budemo donijeli jedinstvenu odluku. Glas protiv ugljena je glas za kvalitetniji i zdraviji život nas i naše djece te za čistu i zelenu Istru" izjavio je danas u intervjuu za Glas Istre gradonačelnik Labina Tulio Demetlika.
Naime, ove nedjelje u Labinu će biti održan savjetodavni referendum o energentu TE Plomin III. Labinjani će se, dakle, izjasniti jesu li za ili protiv ugljena kao glavnog energenta plominske termoelektrane.
Gradonačelnik Labina Tulio Demetlika pozvao je sve građanke i građane Labinštine da u nedjelju izađu na referendum i da zaokruže da su protiv ugljena kao energenta buduće termoelektrane u Plominu.
Intervju u cijelosti pročitajte u nastavku.
U kojoj su fazi pripreme samog referenduma? Ide li sve po planu?
- Izuzetno sam zadovoljan organizacijom referenduma. Gradsko vijeće Labina i preostala općinska vijeća imenovali su izborno povjerenstvo za svaku općinu i za Grad Labin, a same pripreme, s tehničke strane, praktički su gotove. Pokazali smo veliko jedinstvo, ne samo s političke strane, već i organizacijske, što me posebno raduje, jer smatram da odluka o energentu ne određuje samo smjer naše energetske politike, već će znatno utjecati na uvjete života naših građana. U svakom slučaju, ne sumnjam da će referendum biti besprijekorno organiziran i u konačnici - uspješan.
Tko će financirati troškove referenduma?
- Troškove održavanja savjetodavnog referenduma snosit će Grad Labin i općine Labinštine. Dobrom racionalizacijom smo uspjeli maksimalno smanjiti troškove referenduma.
Zašto središnja vlast ne sudjeluje u troškovima referenduma?
- Kad smo pitali središnju vlast, dobili bismo odgovor da referendum nije potreban, jer je riječ o projektu od strateškog interesa za državu, odnosno da nije potrebno čuti mišljenje građana, iako se radi o zaista bitnoj odluci koja se tiče zdravlja svih nas. Međutim, sredstvima poreznih obveznika financira se PR kampanja kojom se želi uvjeriti građane da je ugljen optimalna opcija, kako za našu energetsku politiku, tako i za zdravlje građana. Zaista sumnjam da je to u interesu građana, ali ne dvojim da je novac lokalne samouprave dobro uložen u cilju zaštite okoliša i zdravlja građana.
Kako komentirate rezultate ankete koje je provela županija, iz koje se vidi da je 92 posto stanovnika Istre protiv ugljena?
- Anketa je pokazala veliku zainteresiranost građana Istre za pitanja koja se tiču njihovog života i zdravlja. Građani Istre žele da se njihov glas čuje i da se uvaži njihovo demokratsko pravo, što su na ovaj način i pokazali. Široka javnost mora imati mogućnost izjašnjavanja o jednom tako važnom projektu kao što je TE Plomin III koji direktno utječe na zdravlje građana. Rezultat ankete od 92 posto pokazuje jasan stav građana Istre koji su izričito protiv ugljena. Mišljenja sam da je zaista pohvalno što je Istarska županija provela savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, jer je na taj način omogućila da svatko može iskazati svoje mišljenje o tako važnom projektu.
Jeste li razočarani odlukom središnje vlasti da nema rasprave oko energenta TE Plomin te kakvu odluku Vlade očekujete nakon referenduma?
- Država nam nameće nešto što mi u našem dvorištu ne želimo, a to je TE Plomin III na ugljen. Time ne mogu biti zadovoljan. Kad smo plebiscitarno na referendumu 90-ih rekli da novonastaloj državi Hrvatskoj, vjerovali smo da dolazi vrijeme kad više o našim sudbinama neće odlučivati ni Beograd, ni Zagreb. Vjerovali smo da će se sve važne odluke za stanovništvo pojedinih regija i županija donositi zajedno s nama. Primjer TE Plomin jasno pokazuje da još uvijek moramo učiti o demokraciji. Međutim, vjerujem da će referendum pokazati jedinstveno stajalište naših građana, a na Vladi je da poduzme daljnje korake. Vjerujem u ispravnu odluku Vlade i da će poštovati odluku građana.
No, i HEP koji zagovara TE Plomin na ugljen ima argumente...?
- Mogu se složiti da su investicije u energetiku nužne. Opskrba energijom preduvjet je gospodarskog i socijalnog napretka, a značaj investicije trećeg bloka TE Plomin za rast gospodarskog razvoja ove Vlade ne treba posebno isticati. Ali, držim da nije pravedno tražiti od Istre, koja značajan dio svog razvoja temelji na turizmu i čistom okolišu, da žrtvuje dobar dio svojih razvojnih potencijala za nacionalni interes razvoja energetike. Za nas, kao i za našu djecu, želimo čisti zrak i svjetliju budućnost bez karbona.
Dakle, kampanja HEP-a za ugljen nije vas uvjerila?
- Ne, iz jednostavnog razloga što između interesa energetskih kompanija i interesa građana biram interese građana. Prema rezultatima ankete Istarske županije, može se slobodno reći, uz dužno poštovanje, da kampanja ZA ugljen nije uvjerila građane. Istrani će sami donijeti odluku Prošle je subote u Labinu Županija održala savjetodavnu konferenciju na tu temu.
Kakvi su vaši dojmovi?
- Izuzetno mi je drago što je održana ova konferencija, na kojoj sam imao čast sudjelovati, kao i svi zainteresirani građani, predstavnici civilnih udruga, institucija, organizacija, koji su javno mogli iznijeti svoj stav po pitanju energenta TE Plomin. Smatram da je na taj način omogućeno uključivanje javnosti u donošenje odluka i stavova, a sve u cilju promicanja, osiguranja i jačanja transparentnosti ovog projekta.
Iako su gotovo svi sudionici konferencije zagovarali stav protiv ugljena, bilo je i drukčijih mišljenja?
- Svatko ima pravo na različito mišljenje. To poštujem i znam cijeniti. No, u ovom konkretnom slučaju, nije mi posebno drago kad netko iz Zagreba pokušava uvjeriti građane Istre što je za njih dobro. Stava sam da građani trebaju imati na raspolaganju kvalitetne i neutralne informacije te da će sami znati donijeti najbolju odluku.
Vaša poruka građanima Labinštine uoči referenduma i zašto bi trebali glasati protiv ugljena?
- Pozivam sve građanke i građane Labinštine da u nedjelju izađu na referendum i da zaokruže da su protiv ugljena kao energenta buduće termoelektrane u Plominu. Siguran sam da će odaziv biti impresivan, a šanse da spriječimo izgradnju TE Plomin na ugljen bit će veće ukoliko budemo donijeli jedinstvenu odluku. Glas protiv ugljena je glas za kvalitetniji i zdraviji život nas i naše djece te za čistu i zelenu Istru.
Predsjednik ste Savjeta IDS-a. Kakvi su stavovi vaše stranke po pitanju TE Plomin III?
- Ako postoji jedna politička opcija koja zdušno i dosljedno zagovara stav da se po pitanju energenta TE Plomin mora uvažiti volja građana to je svakako naš IDS. Usprkos brojnim podmetanjima, naši predstavnici kontinuirano zastupaju isti stav još od izgradnje TE Plomin II sredinom 90-ih. Pokazali smo u praksi da su nam zdravlje i interesi građana na prvom mjestu, da su mnogo važniji od bilo koje koalicije i eventualne zarade energetskih kompanija. Kad bi Hrvatska bila decentralizirana zemlja, o budućnosti i uvjetima života građana Labinštine i Istre odlučivalo bi se u Istri. Upravo je to razlog zašto neumorno zastupamo potrebu da se naša zemlja decentralizira, dok se od nas uvijek tražilo da od procesa decentralizacije odustanemo na ime nacionalnih interesa. Istra daje značajan doprinos u državnu blagajnu i bilo bi krajnje vrijeme da se to uvaži.