Istra izričito protiv izgradnje TE Plomin III na ugljen
U Labinu održana savjetodavna konferencija o energentu TE Plomin III
LABIN - Prošle je subote, 21. ožujka 2015., u prostorijama "Kino Labin" u Labinu održana savjetodavna konferencija sa zainteresiranom javnošću o energentu TE Plomin III. Konferenciju je vodio predsjednik Skupštine Istarske Županije Valter Drandić.
Među govornicima i publikom bili su župan Valter Flego, dužnosnici županije, gradonačelnici istarskih gradova, saborski zastupnici Giovanni Sponza i Furio Radin, vijećnici Labinštine, načelnici općina Labinštine, županijski vijećnici, predstavnici Greenpeacea, predstavnici HEP-a i mnogobrojnih udruga, građani te gosti iz Primorsko-goranske županije.
Valter Drandić upoznao je prisutne s podatkom kako je Skupština Istarske županije od 16. veljače do 15. ožujka provela savjetovanje sa zainteresiranom javnošću s pitanjem "Da li ste za ili protiv da se kao energent u TE Plomin III koristi ugljen?". Rezultat ankete u kojoj je sudjelovalo 9.085 građana i 183 raznih udruga bio je da se njih 92 posto izjasnilo protiv ugljena.
Istarski župan Valter Flego istaknuo je da je „cilj ove savjetodavne konferencije da se naš glas čuje, da se prvi put na ovaj način čuje glas Labinjanki i Labinjana, Labinštine i cijele Istre. Široka javnost mora imati mogućnost izjašnjavanja o jednom tako važnom projektu kao što je Plomin III“.
- Naša se županija protivi izgradnji TE Plomin III na ugljen. Građani moraju biti uključeni u donošenje odluka koje se tiču njih i ono najvažnije, njihovog zdravlja, jer se ono ne kupuje i nema cijenu. Osobno ću se zalagati da se rezultat referenduma poštuje i borit ću se svim demokratskom sredstvima za zdrav zrak i okoliš, zaključio je župan Istarske županije.
Gradonačelnik Grada Labina Tulio Demetlika kazao je da „kada smo plebiscitarno na referendumu 90-tih rekli "da" novonastaloj državi Hrvatskoj, vjerovali smo da dolazi vrijeme kad više o našim sudbinama neće odlučivati ni Beograd ni Zagreb. Vjerovali smo da će se sve važne odluke stanovništva pojedinih regija i županija donositi zajedno s nama“.
- Nažalost, danas, nakon 25 godina, vidimo da to nije tako jer nam država nameće nešto što mi u našem dvorištu ne želimo, a to je TE Plomin III na ugljen.
- Konferencija je završetak savjetovanja s građanima o Plominu koje je Istarska županija poduzela. Zaključci će biti formulirani u skupštinskoj proceduri i o njima će se raspravljati na sljedećoj redovnoj sjednici Skupštine Istarske županije, ustvrdio je predsjednik Skupštine Istarske županije Valter Drandić te zaključio:
- Bila je ovo prilika da svi koji su za ili protiv ugljena kao energenta u Plominu III još jednom iznesu svoje argumente ili stavove.